Modernizovaný dom/chalupa v Oravskom B. Potoku

Ponúkame na predaj veľmi dobre situovaný RD resp. chalupu v pod-Roháčskej obci Oravský Biely Potok. Jednopodlažný, podpivničený objekt na parcele č. 85 má pôdorys cca 10 x 12m a veľké nevyužívané podkrovie. Stavba bola skolaudovaná v roku 1975, nedokončená modernizácia prebehla v r.2005. Dom je napojený na IS, odkanalizovaný do novej dvojkomorovej žumpy. Možnosť využitia aj ako rekreačná chalupa.

Situácia a možnosti:
Slnečný, rovinatý pozemok (skoro 8 árov) má dobrý prístup z cestnej komunikácie. Je dostatočne široký (max. 18m) a dispozične vhodný aj na umiestnenie napr. menšieho samostatného drevodomu na parcele č. 84. Za ňou sa nachádza ešte veľká úrodná záhrada s perspektívou jej možného prikúpenenia/vysporiadania od súčasných majitelov. Záhrada je dobre prístupná aj z opačnej strany - z novej obecnej komunikácie so všetkými IS - takže v budúcnosti môže byť tiež využitá ako stavebný pozemok.

Bezprostredne na hlavnú budovu nadväzuje veľmi zachovalá murovaná hospodárska stavba na pôdoryse cca 6 x 12m, hore s uzavretou priestrannou šopou. Drevené humno zakreslené na katastrálnej mape je už odstránené.

Všetky nehnuteľnosti sú v súčasnosti nevyužívané a po predaji okamžite k dispozícii. Neviaznu na nich žiadne ťarchy ani iné vecné práva. Okrem trvalého rodinného bývania sú vhodné aj na rekreačné účely - objekty sa dajú prispôsobiť a dotvoriť podľa vlastných predstáv kreatívneho majiteľa. Na štandardné bývanie bude potrebné pravdepodobne investovať ešte cca 35-45 tis. € - vrátane rekonstrukcie krovu a výmeny strešnej krytiny. Umožní to plnohodnotne využiť aj celé priestranné podkrovie, do ktorého sú už vyvedené všetky potrebné napojenia na vodu, odpad aj elektrinu.

Poznámka:
Časť suterénneho priestoru tvorí unikátna klenbová kamenná pivnica z tzv. bielopotockeho pieskovca. Je dielom známeho majstra, ktorý žil v pôvodnom kamennom dome na pôdoryse ešte z 19. storočia.Kamenorezbárske diela rodu Belopotockých - sochy vytesané z rovnomenného kvalitného kameňa, zdobili aj mosty v Budapešti a charakteristické kríže z rodinnej dielne ešte stoja na rôznych miestach Oravy aj Liptova. Na tzv. šope zostalo aj veľa zachovalých predmetov a fragmentov hospodárskych komponentov minulého obdobia. Po ich nenáročnej reštaurácii môžu tvoriť štýlové doplnky v zrevitalizovanej oddychovej zóne pozemku.

Popis stavieb
Obytné priestory domu sa nachádzajú na zvýšenom prízemí s modernou priestorovou dispozíciou. Hlavný vstup je prekrytý, s možnosťou sezónneho uzatvorenia (veranda). Z prakticky riešeného zádveria vedú aj schody do pivnice. Krátke, pohodlné schodisko vyúsťuje do centrálnej haly. Odtiaľ je prístup do novovybudovanej kúpelne, WC aj dvoch samostatných izieb. Cez vysoké dvojkridlové dvere sa vstupuje do hlavného obytného priestoru - kuchyňa s jedálňou + veľká spoločenská miestnosť. V jej rohu je možnosť umiestnenia praktického krbu alebo pece (s napojením do funkčného komína). Odporúčanou alternatívou je obnova pôvodného kachľového telesa (k dispozícii zostali všetky jeho zachované komponenty) resp. zhotovenie novej centrálnej kachľovej pece s možnosťou prikladania paliva, vyberania popola a čistenia priamo z haly.
Počas rekonštrukcie prízemia boli v celom objekte zhotovené aj nové rozvody vody, odpadu a kompletné medené elektroinštalácie. Na stenách sú tiež nové jadrové omietky, obklady aj základná vápenná maľovka. Rozsiahla rekonštrukcia však nebola dokončená a je potrebné ešte "dotiahnuť" všetky detaily. Odporúčaná je aj výmena pôvodných drevených okien a vstupných dverí.
Vykurovanie objektu je možno riešiť centrálne, alebo lokálne - primárny zdroj elektrina, tuhé palivo, ľahko dostupný je aj plyn. V celej hale a sociálnych miestnostiach sú pod dlažbou zabudované elektrické vykurovacie rohože DEVI-heat(c).
Na štandardné bývanie bude potrebné pravdepodobne investovať ešte cca 35-45 tis. € - vrátane rekonstrukcie krovu a výmeny strešnej krytiny. Umožní to plnohodnotne využiť aj celé priestranné podkrovie, do ktorého sú už vyvedené všetky potrebné napojenia na vodu, odpad aj elektrinu.
Murovaná hospodárska budova je rozdelená na dve samostatné časti - sklad s dvojitou, prevetrávanou podlahou a tzv. komora s priamym napojením na kuchyňu. V nej sú predpokladané ďaľšie obytné a úžitkové priestory s možnosťou samostatného východu na vonkajšiu terasu - v zmysle nedokončeného projektu.
Použité konštrukčné materiály stavieb: základy - kameň, betón; hydroizolácie - lepenka; múry - tehla, kvadra; strecha - drevený krov, betónová škridľa; vnútorné omietky štukové, vonkajšie brizolit. Stavby sú suché a staticky nenarušené, pozemok je nepodmáčaný a dobre vyspádovaný.

Ďalšie podrobnosti:
adresa Oravský Biely Potok č.p. 33 (oproti Obecnému úradu)
poloha na katastrálnej mape parcely č.84 a č.85; LV č.118
Podoba stavby a jej súčasné dispozičné riešenia sú zakreslené v obrazových prílohách, detailnejšie nákresy pošleme na vyžiadanie. Po ohlásení je možné pozemok aj exteriér individuálne obhliadnuť na uvedenej adrese. Vážnym záujemcom zabezpečíme aj vstup do interiérov.
Kontakt pre vážnych záujemcov: pk.korp@gmail.com; tel.: 0949 180 770
Cena: 98 000 EUR
Číslo inzerátu 114557

 

22.9.2021 | 19:36 | prehliadnuté 32 ×

Poslať odpoveď na tento inzerát

Z dôvodu ochrany proti zneužitiu e-mailu inzerenta spammermi, nezverejňujeme automaticky e-mail.
Pre kontakt prosím využite tento formulár, ktorý pošle Vašu odpoveď na adresu inzerenta.

Vyplnením a odoslaním formulára bude vlastníkovi inzerátu odoslaná táto správa na jeho e-mail. Vlastník inzerátu môže a nemusí na túto správu odpovedať. Formulár slúži len pre kontakt s inzerentom v kontexte s obsahom jeho inzerátu. Je zakázané posielať správy, ktoré nesúvisia s obsahom inzerátu a ktoré môže užívateľ považovať za nevyžiadané.